Ryczałt, czy IP BOX dla programisty lub informatyka?

Programiści i informatycy bardzo często prowadzą własną działalność gospodarczą. Wiąże się to oczywiście z koniecznością rozliczenia z urzędem skarbowym. Trzeba zdecydować między innymi o tym, jaka będzie najkorzystniejsza forma opodatkowania. Jedni decydują się na ryczałt, inni wybierają IP Box. Oba rozwiązania mają oczywiście zarówno zalety, jak i pewne wady. Warto je wszystkie przeanalizować, aby znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie. Na uwadze powinno się mieć przede wszystkim koszty uzyskania przychodu, jakie ulgi podlegają pod prawo własności intelektualnej. Nie zawsze można liczyć na możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania.

Czy ryczałt dla programisty to dobry wybór?

W przypadku ryczałtu podatek naliczany jest na podstawie uzyskanego przychodu. Warto od razu zaznaczyć, że możliwe jest odliczenie niektórych wydatków od przychodu typu składki społeczne, wpłaty na IKZE, darowizny. Nie można jednak liczyć na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki związane przykładowo z zakupem sprzętu komputerowego, samochodu itd. W przypadku ryczałtu od każdej kwoty widniejącej w wystawionej fakturze klientowi będzie naliczany podatek w wysokości 12%. Wysokość składki zdrowotnej zależy od uzyskanego przychodu. Jeżeli roczne przychody są mniejsze niż 60 000 zł, to miesięczna składka zdrowotna wynosi niewiele ponad 300 zł. Najwyższa jest przy rocznym przychodzie powyżej 300 000 zł, w okolicach 1100 zł. Warto od razu zaznaczyć, że jeśli ktoś zdecyduje się na ryczałt, to niestety straci możliwość korzystania z ulgi IP Box. Jest to opcja przeznaczona wyłącznie dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczaną na podstawie zasad ogólnych lub podatku liniowego.

Co przemawia za wybraniem IP Box w przypadku osób pracujących w IT?

Osoby pracujące w branży IT mogą wybrać formę opodatkowania w postaci IP Box. Jest to odpowiednie rozwiązanie, jeśli ktoś sprzedaje usługi opierające się o prawo własności intelektualnej. Jeżeli ktoś zajmuje się zarobkowo tworzeniem oprogramowania lub kodu źródłowego, to może zdecydować się na IP Box. Zaletą tego rozwiązania jest relatywnie niewielki podatek dochodowy, wynosi on zaledwie 5%. W porównaniu z ryczałtem różnica jest ponad dwukrotna. Jak było wcześniej wspomniane, IP Box jest ulgą, która przysługuje wyłącznie podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych lub podatku liniowego.

Na tym jednak wymagania się nie kończą. Konieczne staje się także prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Oznacza to tworzenie lub usprawnianie kodu źródłowego w obrębie konkretnej firmy. Jeśli ktoś decyduje się na IP Box, to musi złożyć odpowiedni wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej. Trzeba w nim dokładnie opisać sposób wykonywania swojej pracy. Jako że prawo jest niezwykle zawiłe i ciągle się zmienia, a każdy błąd związany z rozliczaniem się z organem podatkowym może wiązać jest mniejszymi lub większymi problemami, to najlepiej będzie powierzyć to zadanie profesjonalistom. Z pomocą przychodzi biuro rachunkowe, które doradzi najkorzystniejszą formę opodatkowania i zajmie się między innymi prowadzeniem ksiąg rachunkowych, współpracą z różnymi instytucjami.