Zasady ewidencji ryczałtowanej (ryczałtu)
Ryczałt jest uproszczoną formą księgowości, która bierze pod uwagę wyłącznie przychody przedsiębiorstwa pomijając koszty działalności. Rozliczenia podatków na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego opierają się o zapisy II rozdziału ustawy z 20 listopada 1998 roku.

Stawki ryczałtu są stałe – ustawa nie uzależnia ich od wysokości przychodów. Ryczałt ma charakter liniowy, a stawki procentowe przypisane są do konkretnych branż, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Taka forma opodatkowania jest korzystna dla firm, które nie ponoszą dużych wydatków związanych z prowadzoną działalnością. Ryczałt jest nierentowny dla firm, które zakupują towary, płacą czynsz i ponoszą inne wydatki w związku z prowadzeniem działalności.

Rozliczenia w formie ewidencji ryczałtowanej mogą wykonywać wyłącznie firmy, których przychód w ubiegłym roku podatkowym był nie wyższy niż 150 000 euro. W przypadku spółek, liczone są kwoty przychodów wszystkich wspólników (z prowadzonej spółki). W przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzili w poprzednim roku działalność gospodarczą samodzielnie oraz w formie spółki, nie sumuje się przychodów do wyliczenia limitu.

Plusem ryczałtu jest uproszczenie prowadzenia księgowości. Przedsiębiorcy muszą bowiem prowadzić wyłącznie ewidencję przychodów i gromadzić dokumenty, które potwierdzają ich wysokość. Odpada zaś obowiązek gromadzenia dokumentacji potwierdzającej koszty uzyskania przychodów.

Zapraszamy do przejrzenia szczegółowej oferty oraz osobistej wizyty w siedzibie naszego biura.

Zapraszamy do wspólpracy

współpraca 

firmy z całej Polski! Naszym klientom dajemy możliwość przekazywania dokumentów w postaci elektronicznej, kurierem lub faksem. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego biura! Kontrahentom z Częstochowy i okolic zapewniamy darmowy odbiór dokumentów księgowych.

Bądź w kontakcie

 • Telefony:
  34 3222163 / 664495674
 • Email:
  biuro@wk-ksiegowa.pl
 • Adres:
  ul. Dekabrystów 41B
  lokal 4
  42-215 Częstochowa