Zmiany w przepisach o podatku VAT od 2015 roku
Ministerstwo Finansów opracowało nowe regulacje w przepisach dotyczących podatku VAT. Zmiany te weszły w życie od 1.01.2015 roku. Zmiany niestety nie są korzystne dla przedsiębiorców – oznaczają wzrost kosztów i brak pewności w rozliczeniach.

Nowe regulacje wprowadzają „pre-współczynnik”. Wskaźnik ten ma określać procentowo sposób alokacji firmowych zakupów – podlegających VAT oraz tych, które temu podatkowi nie podlegają.

Dotychczas przedsiębiorcy mogli odliczać VAT od wszystkich transakcji. Obecnie będą musieli rozróżniać zakupy. W praktycznie każdej działalności gospodarczej przeprowadzane są transakcje, które nie są objęte podatkiem od towarów i usług. Chodzi tutaj m.in. o kary umowne, odszkodowania czy otrzymywane dywidendy. Nowelizacja przepisów ograniczyła możliwość wliczania w koszty wszystkich transakcji, które nie podlegają VAT.

Sposób kalkulacji „pre-współczynnika” będzie musiał określić sam podatnik dostosowując go do prowadzonej działalności gospodarczej. Ten obowiązek, w praktyce, spada więc na biura rachunkowe. Ministerstwo Finansów nie wprowadziło ogólnych zasad i sposobów kalkulacji tego nowego wskaźnika. To może zaś budzić wątpliwości i prowadzić do sporów firm z organami podatkowymi.

Ministerstwo Finansów przewiduje możliwość potwierdzenia sposobu kalkulacji pre-współczynnika we właściwym dla przedsiębiorstwa urzędzie skarbowym. To powinno nieco ograniczyć dowolność oceny sposobów kalkulowania zakupów, ale nie wyeliminuje całkowicie problemu z brakiem dokładnych przepisów regulujących alokację zakupów.

Zapraszamy do przejrzenia szczegółowej oferty oraz osobistej wizyty w siedzibie naszego biura.

Zapraszamy do wspólpracy

współpraca 

firmy z całej Polski! Naszym klientom dajemy możliwość przekazywania dokumentów w postaci elektronicznej, kurierem lub faksem. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego biura! Kontrahentom z Częstochowy i okolic zapewniamy darmowy odbiór dokumentów księgowych.

Bądź w kontakcie

 • Telefony:
  34 3222163 / 664495674
 • Email:
  biuro@wk-ksiegowa.pl
 • Adres:
  ul. Dekabrystów 41B
  lokal 4
  42-215 Częstochowa